• Бюджетна подорож до Патогонії 2018 р

    25 Січня
    Рубрика : Наши путешествия
    Бюджетное путешествие в Патогонию 2018 г

    Ідея побувати в Південній Америці та пройти національними парками Аргентини та Чилі з'явилася давно. Я вивчав ціни на пропозиції різних компаній, але всі пропонували не зовсім те, що хотілося. Вартість комерційної поїздки коливалася від 2500 євро та вище. Бюджет самостійної подорожі вийшов 1000 доларів. Раніше я купував квитки на літак, щоб стиковка між рейсами була мінімальною. Тепер навпаки. Бажано вранці прилетіти та ввечері вилітати далі. Таким чином, сьогодні я в черговий раз відвідав Італію і вперше побував у її столиці - місті Рим. І потрапити я туди зміг лише за 10 євро. Встиг прогулятися центром і дійшов до найменшої держави Ватикан. У Базиліку була велика черга, я не встигав, і далі головної площі просто так не пускають. Стоять прикордонники у національних костюмах та контролюють вхід. Рим сподобався, пахне старовиною. У центрі на кожному перехресті чи площі пам'ятки архітектури, залишки стародавньої цивілізації, але місто брудне.
    1,1.jpg1,2.jpg

    1,3.jpg1,4.jpg
    О 8-й ранку прилетів до Буенос-Айреса. На контролі вперше побачив електронну чергу до проходження кордону зручно. Прикордонник довго шукав у мене в паспорті візу і, не побачивши її, з'ясовував у колеги, чи потрібна вона українцям. Не потрібна. Запитав готель та дату зворотного виїзду та пропустив. Якщо до міста дістатися громадським транспортом, потрібно оформити карту SUBE. Офіс, де її оформляють відразу праворуч за прикордонниками до виходу в зал зустрічаючих. Поповнити цю карту можна лише готівкою у кіосках та магазинах. Тому наступний момент – обмін грошей. В аеропорту тільки один пункт обміну і там стоїть величезна черга ... довелося чекати.
    2,0.jpg2,4.jpg
    Курс долара – 36,5 п'єсо. При цьому змінюючи велику суму намагаються вручити дрібні купюри по 100 п'єсо... Такий прес мені не було куди покласти і я ледве вмовив його дати купюри крупніше. Далі вирушив шукати зупинку автобуса номер 8. Є два варіанти експрес, який у центр їде годину та коштує 28 п'єсо та звичайний, їде 2 години з усіма зупинками та стоїть 16. На самих автобусах не написано, треба запитувати у водія. Перший прийшов звичайний і чекати півгодини експрес я не став, вирішив покататися і подивитися околиці столиці. Поки їхав достатньо часу викласти цей текст. Ще такий момент: Автобус не зупиняється, якщо пасажири всередині не натиснули кнопку виходу, або на зупинці не підняли руку як, проголосували. Перш ніж вирушити гуляти, мені треба купити місцеву сімку з інтернетом та перехідник під розетки. Така система розеток використовується лише в Аргентині. Проїжджали кілька парків, там люди засмагають, танцюють, відпочивають, а поряд у магазині продають ялинки та новорічні прикраси. Прикольно так, новий рік влітку... Купити сімки виявилося проблемою. Сьогодні, у суботу, закриті всі офіси, а невеликі магазини їх не продають. На свій страх і ризик купив сімку в кіоску на ринку. Але це пів біди, тепер її треба поповнити, а магазини, де це можна зробити, не працюють, кажуть іди в кіоск... Я годину шукав цей кіоск, і місцеві посилали то туди, то назад. У результаті знайшов у продуктовому магазині, як у нас термінали від банку. Поповнив, підключився і вирушив гуляти столицею.
    2,1.jpg2,2.jpg

    2,5.jpg2,6.jpg
    Після ситного обіду в пивному пабі я вирушив у бік аеропорту. У вечірніх вогнях місто ще гарніше. Дістався я до залізничного вокзалу і далі маршрут іде через район нетрів. Вже потемніло і мені зовсім не хотілося там йти самому... Використовував програму на телефоні Moovit і швидко знайшов потрібну зупинку та потрібний автобус до аеропорту. Коли треба виходити, телефон вібрує, а я чомусь вирішив, що це буде кінцева і не вийшов... Потім підірвався і дав сигнал водієві. Він побачив мене, зупинив автобус та випустив. Загалом добрався, знову нагулявся, але сьогодні вже з великим рюкзаком і в трекінгових черевиках при +25, спека .... Оскільки виліт з Буеноса був рано-вранці з місцевого аеропорту, вирішив ночувати в аеропорту. Квитки на внутрішні перельоти купував на сайтіhttps://www.trip.com/
    10 грудня прилетіли до аеропорту міста Ель-Калафате. До центру дісталися автобусом по 250 п'єсо квиток, ходить таксі 750 п'єсо. На автовокзалі купили квиток у національний парк та гарний льодовик Періто Морено. Спостерігали, як лід тріщав, відколювався і сипався з гуркотом в озеро. Прокотилися на невеликому судні озером до самої мови льодовика і пройшли обладнаною стежкою весняним свіжим лісом, відвідуючи оглядові майданчики.
    3,1.jpg3,2.jpg

    3,3.jpg3,4.jpg
    Увечері повернулися на автостанцію та одразу поїхали до туристичного селища Ель Чалтен на комфортабельному двоповерховому автобусі. Час у дорозі три години пролетіли, бо я заснув. У селищі багато хостелів, готелів, кафе та ресторанів. Ціни на проживання коливаються від 8 доларів за особу за ніч і дорожчі.
    3,5.jpg3,6.jpg
    Вранці ми залишили готель і прогулялися селом Ель Чалтен. Купили газовий балон у місцевому супермаркеті та прийшли на автостанцію. На сьогодні квитків на озеро вже не було, тож взяли на завтра та відредагували маршрут. Сьогодні вирішили йти на оглядовий майданчик Lomo del Pliego Tumbado.
    4,1.jpg4,2.jpg
    Був сильний вітер, і хмари закривали огляд на вершини Фітц Роя та Торре. Але не менш мальовничим був ліс яким ми йшли. Приблизно в обід ми зупинилися на відпочинок, приготували обід і чекали до восьмої години вечора, поки погодиться. Дочекалися, вийшли на оглядовий майданчик, звідки відкриваються чудові краєвиди. О дев'ятій вечора на горі було ще ясно, сутінки почали опускатися ближче до 22 години.
    5,1.jpg5,2.jpg

    5,3.jpg5,7.jpg

    5,4.jpg5,8.jpg
    11 грудня у міжнародний день гір я прокинувся у горах. Погода налагоджується та відкриваються види, які ми не змогли побачити вчора. Спуск в Ель Чалтен протяжністю 8 км подолали за 1.5 години і о 9-й ранку вже були на автостанції. Залишивши там рюкзаки вирушили поснідати в кафе, тому що виїзд до озера Dezierto у нас заплановано об 11 годині. О 12.40 прибули до стартової точки і вирушили спочатку в трек до озера та льодовика Huemul. 3.5 км в один бік з набором 500 метрів, а потім стільки ж назад. Це заради того, щоб подивитися на озеро не лише знизу, а й зверху і торкнутися льодовика рукою. Ця прогулянка зайняла три години. Решту години до відправлення автобуса присвятили обіду та прогулянці до озера Dezierto. Там можна замовити прогулянку човном або катання на каяках.
    6,1.jpg6,2.jpg

    6,3.jpg6,4.jpg
    О 16 годині на мікроавтобусі вирушили назад у бік Ель Чалтен до зупинки El Pilar. Звідси вздовж мальовничої долини пройшли з рюкзаками 7 км із набором висоти 300 до туру стоянки Poincenot. Зупинилися тут на ночівлю. Разом за день вийшло 15 км з рюкзаками, втрата та набір висоти 600 м та 8 км радіально з перепадами + та – 500 метрів. Добре, що темніє тут лише о 22:30, а до цього ясно як вдень. Найнепотрібнішим предметом у рюкзаку виявився ліхтарик.
    6,5.jpg6,6.jpg

    6,7.jpg6,8.jpg
    12 грудня. Вранці планували встати о 6-й годині, але прокинулися лише о 8-ій. Поснідали і 9-й годині вийшли в радіальний вихід до озера lago de los Tres. Туди лише 3 км із набором висоти 500 метрів. Дійшли за годину і нашому погляду відкрився чудовий вид на льодовикове озеро. Справа був невеликий сніжник, де можна покататися як на гірці. Там я зняв на відео хлопців із Бразилії. Потім ми обійшли озеро ліворуч, і побачили, як з нього водоспад скидається в сусідню долину.
    7,1.jpg7,2 0.jpg
    Внизу здалося ще одне велике озеро, це laguna Susia. Але, на жаль, стежки до нього немає. Ми набрали ще 300 метрів висоти, щоб дістатися маленького озера прямо під льодовиком, але був сильний вітер і повернули назад. Не довго думаючи, вирішили спускатися по скелях праворуч від водоспаду. В принципі за наявності гарного взуття, навичок скелелазіння та ходіння по сипу або морені, спуститися не складно. Спуск зайняв не більше півгодини і ось ми біля самої води. Смарагдова лагуна, з величезним камінням перед нами. Мови льодовика спускаються в озеро. Єдине, що нас трохи розчарувало, це хмаринки, що зачепилися за вершини Фіц Роя. Ми засмагали на камінні, склали з дрібних каменів назви своїх країн, показуючи, що дружба простих людей це насамперед.
    7,3.jpg7,4.jpg
    Не хотілося звідси йти... Тут ні душі... але треба було повертатися на обід. Ішли лівим берегом річки, серед величезних валунів і каміння, орієнтуючись по викладених турах. Подолавши три кілометри та невеликий брід о 12.30 повернулися до намету. Година відпочивали та обідали. Потім вирушили на другу радіалку до стоянки Laguna Capri. До цього озера 4 км від табору, але майже без набору висоти, по відкритому плато, місцями лісі. Ця стоянка дуже сподобалася своїм мальовничим видом на озеро та Фіц Рой.
    7,5.jpg7,6.jpg
    При спекотній погоді можна скупатися в озері, ми ж тільки помочили ноги. Це реальний релакс, коли сидиш на березі, на гарячому піску, ноги в прохолодній воді, приймаєш сонячні ванни і дихаєш цим чистим повітрям... Іти зовсім не хотілося. Але нам сьогодні має бути перехід на іншу стоянку, тому повернувшись почали збирати речі та намет. Тут до нас у гості прийшла лисиця. Вона як господарка стоянки пройшла між наметами, щось взяла, що не сховали недолугі туристи і зі здобиччю спокійно віддалилася.
    7,7.jpg7,8.jpg
    Нам належить сьогодні основний перехід з рюкзаками близько 10 км, але практично траверсом та невеликим падінням висоти. Стежка йде вздовж озер, потім потрапляє у казковий ліс і виходить велику долину. Перехід з невеликими привалами тривав три години і о 8-й вечора ми були вже на місці - стоянці Agostini. Світло тут до 22 години, тому ми неквапом загострили табір і приготували вечерю. О 21.30 вже лежали у наметі, відпочивали, а я писав цей звіт.
    7,9.jpg7,10.jpg
    13 грудня. Вранці прокинулися, як завжди, о 8. На сніданок у мене булагречана каша від ТМ IDLOцілком смачно на четвертий день походу. О 9-й вийшли в радіальний вихід на оглядовий майданчик mirador Maestri. До нього 3 км із набором висоти 200 метрів. Коли опинилися на краю льодовикової лагуни, засмутилися, що вода в озері брудно-сіра, а не смарагдова, як у вчорашньому озері. Але все одно йшли, спостерігаючи за льодовиком, вершиною Cerro Grande 2751 m та піками Cerro Torre 3102 m, які навіть у сьогоднішній сонячний день були у хмарах.
    8,1.jpg8,7.jpg

    8,2.jpg8,3.jpg
    По дорозі до оглядового майданчика стежка йде гребенем морени вздовж лісу. Місцями зустрічаються красиві квіти та ягоди, схожі на чорницю. Зробивши фото з оглядової точки вирішили спускатися та зайти подивитися сусідню стоянку Camp Prestadores. До нього можна пройти тим самим маршрутом, що ми піднімалися, але я вирішив зрізати кут, знайшов стежку вздовж струмка, яка веде туди ж, але без набору висоти і заощаджує відстань 1.2 км. Незабаром стежка перейшла в сухе русло річки і загубилася, йшов азимутом, уперся в болото і трохи повернувшись узяв правіше схилом. До дороги дістався хвилин за 20 і вийшов до цієї стоянки в районі містка через струмок. У таборі встановлено великий намет і працює магазинчик, але відкриватися він почав лише годин об 11-й.
    8,4.jpg8,5.jpg
    Трохи відпочивши, починаю підйом до лагуни за класичним маршрутом. Як не захоплюватися цим лісом?... О 12 годині повернувся до намету. Час обіду та збору речей. Нам належить повернутися до селища Ель Чалтен. Йти планували години зо три, але вийшло 2,5. Стежка не складна, переважно падає вниз довжина 10 км, з перепадами 225 метрів. По дорозі були три оглядові майданчики - Mirador, але дивитися особливо нема чого. О 15.30 прийшли в селище і забрали речі, які залишали в готелі на час треку, і застрягли у вай-фай. . Газові балони для пальників краще купувати в Чилі, там дешевші. Наприклад в Ель Чалтен балон 230 грам коштує від 220 аргентинських п'єсо: курс 36.5 = 6 доларів. А в Пуерто Наталес такий же балон коштує 2500 чилійських п'єсо: курс 660 = 3.8 долара.
    З автовокзалу кілька компаній возить цим маршрутом, ми планували виїхати в 17, але чомусь квитки коштували не 800, а 1200 п'єсо і це за 15 хвилин до відправлення автобуса. Тому взяли на 18 годину в іншій конторі за стандартною ціною. У нас з'явився ще час прогулятися по селищу, купити магнітик, газові балони і продукти на наступні дні. Автобуси тут двоповерхові, комфортні, з підставками для ніг, тому що їхати довго. З житлом в Ель-Калафаті вирішили визначатися вже після прибуття.
    8,6.jpg8,8.jpg
    Що стосується планування маршрутів по національному парку Los Glaciares National Park у селища El Chaltėn, можна зробити за різним, але основним критерієм, на мій погляд це має бути накопичення вражень за наростаючою, другим критерієм може бути перевага спусків, а не підйомів, та й третій це кількість вільних днів для треку. Дивлячись кому що важливіше. Я б зробив так - за наростаючими враженнями, але підйомів більше, ніж спусків:
    1 день селище El Chaltėn – табір D'Agostini 10 км, перепад 200м. Переважно підйоми.
    2 день радіальний вихід на mirador Maestri та до табору Camp site, guard and little shop. Після обіду переходить 10 км до табору Поінценот. Тут невеликий набір висоти спочатку, але цілком нескладний.
    3 дні в таборі. Два радіальні виходи: до обіду до озера Lago de los Tres в один бік 3 км, з перепадом 400 м і тому тією ж стежкою. Але при бажанні та можливості спуск до озера Laguna Sucia. І від туди повертатися вздовж річки до табору.
    Після обіду прогулятися до оглядового майданчика Mirador Glaciar Piedras Blancas 2.5 км в один бік із перепадом всього 70 метрів. За бажання можна пройти далі до притулку El Pilar.
    3 день перехід з табору D'Agostini до табору Laguna Capri 4 км легкої дороги з перепадом 50 м. Тут за хорошої погоди можна просто насолоджуватися видами озера, купатися, засмагати або здійснити прогулянку по коловому маршруту 3 км до невеликого озера та двох оглядових майданчиків.
    4 день спуск з табору Laguna Capri до селища El Chaltėn 6 км із втратою висоти 350 м, поселення у селищі та у другій половині дня радіальний вихід на оглядовий майданчик Loma del Pliegue Tumbado 9 км із набором 380м. Цей оглядовий майданчик дуже рекомендую саме наприкінці, відтуди видно, де гуляли ці чотири дні. За наявності вільного дня можна цей вихід перенести і на окремий день, але у нас цей радіальний вихід зайняв 2:00 туди, пів години там і 1.5 назад.
    5 день повернення до міста El Calafate, або одразу в аеропорт або далі за Вашим бажанням.
    Поїздка до Lago del Desierto особливо не вразила, тому не рекомендую витрачати 1000 п'єсо (700 дорога та 300 вхід на трек через приватну територію) та час на цю точку.

    14 грудня о 7.30 виїхали автобусом до Чилі. До кордону 4 години шляху, ще годину втратили на проходженні Аргентини і годину в Чилі. При виїзді лише перевіряли паспорти і ставили штампи, при в'їзді, спочатку паспорти, та був сканували рюкзаки, ніж був заборонених товарів хороших і предметів. Підлогу палиці ковбаси довелося доїдати перед контролем. О 13:15 в'їхали на територію Чилі. Машиною було б швидше пройти контроль, аніж усім пасажирам автобуса. Прибувши на автовокзал, почали шукати компанію, у якій купити квитки на завтра в нацпарк. Людей на автовокзалі багато. Поки Коля, мій напарник вирішував питання з транспортом, я забронював номер у хостелі. На двох взяли тримісний номер за 38 доларів за півтора кілометри від автовокзалу. У Хостелі є кухня, включений сніданок, душ та туалет на кожному поверсі. Найприємніше, що господар дав нам безкоштовно велосипеди для прогулянки містом. Спочатку ми сходили до супермаркету, купили продукти та розрахувалися кредиткою. Ціни на продукти приблизно такі: Рис 900 п'єсо, сік 1 літр 850-1600, ковбаса та сир 150 грам 1500, консерви тунця 350 грам 850, питний йогурт 1 літр 900, консервована полуниця і 90 ана0, 0 та ковбасні вироби приблизно 12-15 тисяч за кг. Скупилися, віднесли все в номер і поїхали до центру поміняти гроші, докупити газ подивитися пам'ятки. У хостелі газ 230 грам можна купити за 10 доларів, the магазинах the магазинах від 3500 до 2500 за балон. Оскільки ми були мобільні на великах, могли об'їхати кілька магазинів. Знайшли IP i найдешевший газ за ціною 2500 за балон 230 грам та 4500 за 450 грам у туристичному магазині за адресою Arturo Prat, 297. По вулиці за ним знаходиться Костел, а через дорогу in mmm of. До речі, в цьому районі на maps.me кілька обмінників і курси різні. Вибрали найвигідніший по 660 п'єсо за долар. У банку чомусь гроші не змінюють. Можна за бажання зняти зі своєї кредитки у банкоматі. Наступним завданням було зібрати п'ять наборів усіляких чилійських монет. Я збираю гроші з усіх країн, де побував, і таке ж хобі у моїх друзів, тому довелося побігати магазинами та аптеками, поки зібрав усім повні колекції. Після цього ми помчали через центральну частину міста на набережну. Було трохи вітряно. На набережній побачили пам'ятник Ленівцю – символу міста (я спочатку подумав, що це ведмідь), пальці які виходять з-під землі – пам'ятник, візитна картка міста.
    9,1.jpg9,2.jpg

    9,3.jpg9,4.jpg
    На набережній пахне морем, адже це фіорд. У воді багато водоплавних птахів: лебеді, качки. По набережній ми доїхали до покинутої будівлі, де відпочивають поламані судна та човни. Тут спостерігали творчість місцевих любителів графіті. По місту взагалі багато гарних графіті, особливо біля спортмайданчиків. Деякі малюнки на історичні теми з індіанцями чи у національних костюмах. Загалом велопробіг вийшов цікавий, з видовими фотографіями вулиць, що йдуть як у море.

    15 грудня о 7-й ранку відправляється наш автобус до входу в національний парк Тorres del Paine. Вночі був дощ і частина неба затягнута хмарами, при цьому над селищем утворився величезний райдужний міст. На автобусній станції в цей час купа туристів та близько 10 різних автобусів. Майже всі вони їдуть до цього парку. Квитки купували вчора, у всіх компаній однакова ціна 8000 чилійських п'єсо в один бік або 15000 туди та назад. Але я вирішив поторгуватися і нам продали по 13000. ‌ Курс 1 долар 660 п'єсо. Ми знайшли потрібний автобус, завантажили багаж та сіли на вільні місця. Їхати до парку близько двох годин.
    1,1.jpg1.0.jpg
    Після прибуття в кінцеву точку, в автобус заходить співробітник парку і всім іспанською та англійською розповідає правила поведінки та як зареєструватися. Для оплати входу потрібно заповнити спеціальний бланк із двох частин, потім сплатити внесок еквівалент 35 доларів. Гроші приймали лише готівку і при цьому вигідніше було платити у місцевій валюті. Одну частину бланка забирають у касі, другу зі штампом та невеликою квитанцією віддають назад. Це документи, які треба пред'являти під час перевірки рейнджерів на маршруті. Ну що, документи на руках, вирушаємо в дорогу. Парком проходить кілька маршрутів. Існує W трек і Q трек. Так вони названі тому, що W нагадує на карті цю букву, а Q - круговий по периметру парку із заходами усередину, він повністю включає W трек і додатково огинає весь гірський масив. А можна жити в готелі чи рефуджіо та просто гуляти радіально. Ми ж вибрали повне коло. Погода мінлива, чи дощ, чи сонце, єдине, що заважає це дуже сильний вітер. Вітер не припинявся весь день, дмухав постійно в обличчя, іноді мало не зносив з ніг. Стежка завдовжки 16 км без особливих наборів висоти йде долиною. Навколо поля ромашок та лугових квітів. Іти не важко, але втомлює, пейзажі весь день майже одні й ті самі. Незабаром підійшли до річки. Потужна, з порогами, із смарагдовою водою. 10 років тому тут горів ліс і зараз ці сухі дерева надають краєвидам казковості та оригінальності. Йшли з 9.30 до 13.30 із невеликими привалами до першого кемпінгу Seron. На території кемпінгу є місця для наметів, є вже встановлені намети на дерев'яних постаментах, навіс зі стінками з ПВХ тканини – це кухня, є душ, туалет та платний вай-фай. Можна замовити їжу на місці у кафе чи готувати самим. Місця в кемпінгу треба забронювати заздалегідь, зазвичай за півроку. У цьому парку є два безкоштовні кемпінги, але з попередньою реєстрацією і за півроку там вже немає місць. Після 15 години починається реєстрація, показуєш броню, записуєшся в журнал і отримуєш наклейку на намет. Було радісно побачити серед зареєстрованих цієї ночі в цьому кемпінгу двох людей з України. А ще тут є правило: не можна в одному кемпінгу зупинятись більш ніж на одну ніч, бо дуже багато приїжджає туристів. ‌Настав час готувати їсти, і я відчував нову інтегровану систему від фірми fire-mapie.
    1.2.jpg1.3.jpg

    1.4.jpg1.5.jpg

    16 грудня. Неділя. Другий день треку по національному парку. Вночі був дощ, і вранці часом мрякло. На сніданок залишилися вчорашні макарони та консерваторії тунця, тож треба було лише приготувати чай. Вийшли на маршрут о 10-й ранку, до цього часу небо розтяглося і світило сонце. До наступного кемпінгу Dickson 19 км із перепадом 200 метрів. Стежка йде по долині траверсом вздовж річки та кількох озер. Часом набираючи та втрачаючи висоту.
    2,1.jpg2,2.jpg
    На відкритих місцях були такі пориви вітру, що пронизувало взагалі до кісток... А спустившись у ліс тиша і спокій. Приблизно на середині шляху стоїть посада лісників, які перевіряють документи та резервації найближчого кемпінгу. Тут же треба зареєструватись у книзі проходження маршруту. Є столики, туалети і можна влаштувати перекус чи обід. За прогнозами, сюди доходять за три години. У мене вийшло за 2,5 години і тому могла дозволити тут відпочивати цілу годину. Вітру тут немає і зручно сидіти за столом на лавці. Світило яскраве сонце, і я повністю відновив заряд телефону через сонячну батарею.
    О 13 годині вийшов на маршрут. Стежка без набору та втрати висоти петляє серед напіввідкритої місцевості, посипаної килимом із ромашок. Хмари розійшлися, але вершини, як і раніше, у хмарах. Місцями стежка проходить по болотистій місцевості, де встановлені ґаті та містки. У деяких місцях струмки перетинають маршрут і там збудовані містки або просто лежать дошки. Приблизно за кілометр до кемпінгу піднімаємось на гряду, звідки відкривається чудовий краєвид на півострів, озеро та далекі вершини. Місце рівне і дуже мальовниче. Ділянка о 9.5 км подолала за 2,5 години. При вході на галявину стоїть пост рейнджерів, реєструєшся у них, потім через 100 метрів маленький будиночок-ресепшен кемпінгу, він же магазин, там же два туалети, умивальники та два душі. Душ тут дуже незручний, немає передбанника, де переодягнутися, а лише полиця над головою. Внизу двері щілина, звідки дме холодний вітер. А ось кухня тут зручна, простора, світла, з умивальниками та сміттєвими банками та двома довгими столами. Прийнявши душ, перекусив і вирушив на прогулянку оглядати околиці. Вийшов до берега озера, а там хвилі, як на морі. Вирішив пройти далі до гирла річки. Види гарні, погода сонячна, відмінний настрій.
    2,3.jpg2,4.jpg

    2,5.jpg2,6.jpg

    17 грудня прокинулися рано, приготували молочний Геркулес і о 9-й ранку вже вийшли на маршрут. Погода була, як і вчора, вітряна, мінлива хмарність. Сьогодні доведеться пройти до кемпінгу Los Perros. Це 11 км із набором висоти майже 400 метрів. Стежка йде лісом і тому вітру майже немає. Потім стежка падає до річки і далі йде траверсом по дну ущелини Особливих видів сьогодні не було, поки не вийшли із зони лісу до льодовикового озера. Близько кілометра стежка йде гребенем морени, вітер просто здуває від туди, хочеться швидше зайти в ліс.

    3,1.jpg3,2.jpg

    3,4.jpg

    Орієнтуватися на маршруті легко, скрізь мітки чи червоні стрічки на деревах. На кам'янистих ділянках викладені тури та навіть доріжки з бордюрами з каміння. Приблизно о 13.30 підійшов до кемпінгу і зазвичай спочатку реєстрація у рейнджерів, потім на ресепшені. При цьому жоден лісник не перевірив оплату входу до нацпарку, а на ресепшені перевіряють броню кемпінгу та паспорт. Цей кемпінг знаходиться в лісі, вітру майже немає, сонячне проміння пробирається до намету, крізь не густу покрівлю дерев. Кухня тут теж простора, зручний туалет, а душ маленький, як учора, тому туди вирішив не йти, скористатися вологими серветками. За бажання можна купити продукти, але ціни кусаються... Я доїв кашу, що залишилася вранці, заварили свіжий чай, поставив на зарядку повербанк і ліг у намет відпочивати та писати звіт. До речі забув написати, що вартість проживання у своєму наметі в кемпінгах від 8 до 15 доларів за ніч з особи, але можна і орендувати вже встановлений намет, або жити у притулку на двоярусних ліжках.

    3,5.jpg3,6.jpg

    18 грудня. Встали рано і вийшли на маршрут о 7-й ранку. Так само вчинили багато туристів. Ми маємо пройти перевал John Garden 1200 m і за статистикою з обіду там дуже сильні вітри. Від стоянки до перевалу 4.5 км та набір 600 м. Спочатку стежка йшла лісом, і після нічного дощу вона перетворилася на місиво. Доводилося перестрибувати по камінню та гілкам. Коли вийшли за зону лісу, з'явилися сніжники та маршрут проходить по камінню. Небагато ускладнювалося тим, що морошив дощ і віяв вітер. Зупинятись відпочивати взагалі не хотілося. Повертаючись назад, видно озеро і таких відчайдушних туристів, що піднімаються на перевал.

    4,1.jpg4,2.jpg

    4,3.jpg4,4.jpg

    Подолавши кілька сніжників, стало помітно холодніше, одягнувтеплий бафяк шарф, ірукавички. Коли потрібно було зробити фото, знімати рукавички не хотілося, розблокував телефон і натискав на кнопку фото зйомки носом. О 9-й ранку перевал був узятий, але затримуватися на ньому зовсім не хотілося. З перевалу відкривається вид на льодовик Grey. У сонячну погоду було б видно й списів за льодовиком, але сьогодні все було затягнуте хмарами. Стежка різко траверсом падає вниз і незабаром досягає рідкісного лісу. Круті сходи, коріння дерев, перила та мотузки допомагають спуститися. Починають нити ноги... Ні не хворіти, а просто потягувати, як при розтягуванні зв'язок на тривалому спуску. Тут уже немає вітру, земля суха, йти легше, але роблю п'ятихвилинний привал щоб розслабити ноги. Дві години спуску і ось дістався кемпінгу Paso фактично скинувши набрані зранку 400 метрів. Цей кемпінг безкоштовний, але нас зовсім не вразив. Місця мало, стоянки під ухилом між деревами, сиро та прохолодно. Кухня це невеликий навіс із одним столом. Вирішили спускатися нижче до наступного кемпінгу що називається, як і льодовик Grey. До нього 10 км, тому на Paso ми відпочивали годину та готували обід. Сьогодні у нас було картопляне пюре із салом та чай. Вийшли о 12 годині. Стежка на всій ділянці мені сподобалася, була різноманітна з безліччю видових точок. Найцікавіше, ми весь час йшли траверсом уздовж льодовика і дивилися на нього ніби зверху. Місцями стежка проходить серед лісу, потім по скелях, що обриваються до льодовика, місцями по рідкісному лісу. То падаючи, то трохи набираючи висоту, ми рухаємося до самої мови льодовика. Часом з'являлося сонце, і блакитний лід переливався у його променях. Вздовж стежки багато квітів та ягід, з'явилися фіалки. А ще мені дуже подобається колись сірі сухі дерева в найказковіших образах стоять і зустрічають тебе на шляху. Дуже вражаюча ділянка маршруту. Від льодовика відколюються брили і ці айсберги пливуть озером, а деякі потрапляють у пастку-невелику лагуну. Стежка перетинає кілька ущелин, якими натягнуті підвісні мости. На деяких зводить подих від висоти... Повітря тут стало помітніше тепліше, дощу немає, хмари потихеньку розсіюються, начебто все добре... Три години і ми в кемпінгу. Але в нас броня на нього лише на завтрашню ніч. Йдемо на ресепшен, з пропозицією доплатити і залишитись тут. Дуже дивно, але нам відмовляють, кажуть, кемпінг переповнений і залишитися тут ми не можемо. Запропонували повернутись у той кемпінг, де на сьогодні бронь, а це 10 км назад у гору і не реально... Або піти на пост до рейджерів і домовлятися там. Ми прогулялися до поста, він знаходиться майже на березі лагуни, але вирішили в них нічого не питати, а тихо поставити намет на краю кемпінгу.І не користуватися ввечері кухнею, душем та туалетом. Як і вчора врятували вологі серветки. Поставили намет і о 16 годині залізли до нього. Я писав звіт, Коля щось дивився на телефоні... Я давно не писав звіти, але зараз для цього є купа часу і, можливо, він комусь допоможе в плануванні своєї подорожі. А якщо у когось будуть питання, із задоволенням відповім поштою, телефоном або Вайбером. Загалом ми залишилися в кемпінгу. Наклейки на намети тут не додумалися ще видавати, тому думаю нас не виженуть, не будуть вони ходити по всіх наметах і заглядати, це ми чи ні ... завтра вирішили виспатися, так як з 12 годин ми вже тут можемо знаходитися на законних підставах.

    4,5.jpg4,6.jpg

    4,7.jpg4,8.jpg

    19 грудня встали рано, поснідали та о 7.30 вийшли на маршрут. Проходячи по кемпінгу до кухні, побачили на наметах висять розпізнавальні наклейки, якої у нас немає, тому вирішили швидше зняти намет. Хоча вчора ввечері до нас ніхто не стукав і не перевіряв цю наклейку. Погода тепла, безвітряна, на небі не хмаринка... Сонце ще не здалося через гірську гряду, але вже освітлює вершини за льодовиком та озером. День обіцяє бути спекотним та сонячним. На сьогодні у нас багато планів, по-перше, треба пройти 7 км до кемпінгу Paine Grande, і бути там до 11 ранку, тому що далі на човні ми хочемо потрапити до станції Guarderia Pudeto. Точного розкладу ми не знаємо, але думаємо, що графік човнів має стикування з графіком автобусів. Стежка була цікава, то злети по спуски, але переважно вниз. Періодично відкривалися види на льодовик та озеро Grey. О 9-й ранку досягли оглядовий майданчик і перші промені сонця. Стає дуже спекотно. На стежці починають з'являтися туристи, які йдуть радіально нам на зустріч. Стежка красива, лісова, з краєвидами майже до кінцевого пункту.
    1,1.jpg1,2.jpg
    Рівно о 11 дійшов до Paine Grande. Кемпінг розташований на відкритому просторі, у затишній долині з видами на гірські вершини та озеро. Тут же ресторан, готель та причал, від якого вирушають катамарани. Вартість проїзду в один бік 20000 чилійських п'єсо або 30 доларів, туди і назад відповідно 30000 або 50 доларів, євро до оплати взагалі не приймають. Оплата на човні капітану і лише готівкою. Не дешево, але вони мають монополію, і втрачати день не хотілося. Відправлення від кемпінгу 4 рази 9:35, 11:35, 17:00, 18:35. ми так і планували і були на рейсі об 11:35. Катамаран місткий, із відкритою верхньою палубою, туалетами. В дорозі озером Pehoe 30 хвилин. Дорогою відкриваються види на Cerro Paine Grande, Monte Almirante Nieto та інші піки, що переливаються у променях сонця. Прибувши до автобусної станції, побачили, як тут стоять 7 автобусів різних компаній, які відвозять назад до Пуерто Наталес. Ми лишили рюкзаки на веранді кафе та легко пішли до водоспаду Salto Grande та оглядового майданчика Cuernos Lookout. Маршрут в один бік 4 км з набором висоти всього 66 метрів можна пройти поспішаючи за дві години туди-назад. Але я застряг на водоспаді, бо не очікував побачити таку блакитно-бірбюзову воду.
    1,3.jpg1,4.jpg
    Далі, проходячи стежкою, побачив стадо лам, яке паслося вдалині біля озера. Ще чотири особи hielos (лами - місцева назва) були помічені вгорі схилом. Було не чекав, коли з-за бугра вибігла лама, пронеслася повз інший пагорб. Я тільки хотів збільшити зум на телефоні, як мимо промайнула друга. Жаль не встиг сфоткати... Сподівався, що побачу їх ближче. Вигляд із мирдора дуже сподобався, та й на шляху красиві озера зустрічалися. Відвідувати його краще в першій половині дня, поки скелі освітлені прямими променями сонця. Іти звідси не хотілося, так би й сидів і дивився ця велич, але прийшов натовп галасливих італійців і порушив усю гармонію природної тиші. По дорозі назад побачив як стадо лам піднімається від озера і вирішив почекати, коли вони з'являться на пагорбі. Але коли вони не просто здалися, а ще й переходили стежку прямо в 10 метрах від мене, було чудово, як на сафарі. Понад двадцять особин і навіть малюки були. Вони неквапливо їли траву, дивилися на людей і спокійно йшли все вище і вище. Встиг не лише сфоткати, а й зняти відео.
    1,5.jpg1,6.jpg

    1,7.jpg1,8.jpg
    Приблизно о 14 годині повернувся голодний до рюкзаків. У кафе не приймають кредитки, у мене залишалося готівкою 6000 п'єсо і я замовив гарячий бутерброд із сиром та шинкою на цю суму. У мене була ідея поміняти долари на місцеву валюту, але мій напарник запевнив, що, судячи зі звітів, скрізь приймають карти або долари. Долари приймають, але за курсом на 10-15% нижче, ніж можна було поміняти у місті в обмінці. Поки готували бутерброд, заряджався від розеток у кафе. До речі, перехідники купувати зовсім не обов'язково, майже у всіх готелях, громадських місцях можна використовувати наш тип вилки, тільки тонкий. Після обіду вирушили ґрунтовою автомобільною дорогою до кемпінгу Lago Pehoé Camping. До нього 7 км, але не стежкою, а спекотною курною дорогою зі щебенем. Іти так зовсім не хотілося, і я вирішив скористатися автостопом. Перша машина нас підібрала. Це хлопець із дівчиною зі Штатів, вони люб'язно звільнили заднє сидіння, багажник у них був порожній і там чудово розмістилися наші рюкзаки. Їхати лише хвилин 6-7, а йти 3 години. Загалом ми з вітерцем дуже швидко опинилися на місці ночівлі. Захилилися. Коштує 22000 п'єсо або 35 дол на двох ніч у своєму наметі. Кемпінг просторий з видом на озеро та гори, є навіси від сонця та дощу, обладнані вогнища для гриля та відкритого вогню. Душ із гарячою водою, туалети, умивальники. А ще територією кемпінгу бігають броненосці. Я намагався його сфотографувати, але він так швидко біг і заховався під дерев'яним будиночком. На сонці виходити не хотілося, так було спекотно, чекали коли спаде спека, щоб прогулятися до водоспаду і на півострів до оглядового майданчика. В душ вирішив іти вже ввечері перед сном
    1,9.jpg1,10.jpg

    20 грудня. Прокинулися рано, тому що нам треба встигнути на катамаран об 11 годині. Над вершинами почали закручуватися хмари, види на вершини за похмурої погоди так само контрастні, як і за сонячної. Ми йшли трасою, але машини, що проїжджали, нас не підбирали. Несподівано, як швидко дійшли і встигли на перший катамаран, який вирушає о 9 ранку. Сильний вітер створює на озері хвилі, перебувати на верхній палубі, як це було вчора, зовсім не зручно і ми сиділи внизу.
    1,1.jpg1,2.jpg
    Кемпінг Raine Grande був сьогодні не такий привітний. Дув сильний вітер і було прохолодно. На ресепшен рефуджіо можна було безкоштовно підключитися до вай-фаю, але всього на 5 хвилин, далі платно 10 доларів на 8 годин. У принципі, за 5 хвилин встигли передати привіти і кинути кілька фотозвітів. Потім пішли реєструватися в кемпінгу та ставити намет. Хмари з неймовірною швидкістю пролітали над головою, і небо ставало чистішим. Було всього 11.30 ранку і треба було вирішити, що робити весь день. Це у нас утворився один вільний день через випередження графіка. І я нагадаю, що у цьому національному парку існує сувора броня кемпінгів. Прийти в кемпінг та сказати, що він у нас заброньований на завтра не можна, вам так і скажуть, приходьте завтра. Тому змушені ночувати тут на вітрі. Деякі намети в кемпінгу від сильного вітру і неправильної установки просто лягли, деякі тремтять як прапори. У цьому кемпінгу дуже велика зона приготування їжі. Простора кухня та їдальня в якій 10 столів та 20 крамничок. А ще тут, на відміну від інших кемпінгів, працюють розетки, і їх тут дуже багато. Якщо у вас закінчився газ, не лихо тут багато залишених напівпорожніх балонів.
    1,7.jpg1,8.jpg
    На ресепшені висить стара карта, де є дорога для кінних прогулянок. А на паперових картах, які нам видали, і на maps.me цієї дороги немає. І найголовніше, що нею можна зробити круговий радіальний маршрут. Це те, що мені потрібно на сьогодні. Вийде приблизно 13 км кругову, єдине, я не знаю перепаду висот, тому що на цю ділянку прокласти маршрут неможливо. Я вийшов у напрямку французького та італійського кемпінгів, за стандартним маршрутом і почав шукати стежку, що йде праворуч. Пройшов близько 35 хвилин, але стежки не було. Прийняв рішення йти азимутом і як вчили на орієнтуванні "біг у мішок". Це колись приблизно знаєш напрям, і є з двох сторін обмеження, за які йти не можна. Ці обмеження я мав невеликі озера. Піднімаючись на один горбок, з'являвся наступний і так кілька разів... Але незабаром я вийшов до озера і праворуч побачив стежку. Далі було простіше та впевненіше. Стежка петляла серед пагорбів та невеликих оглядових майданчиків. Цікаво чому у різних озерах вода різного кольору. Незабаром стежка вивела до ущелини та краю озера Skottsberg.
    1,3.jpg1,4.jpg
    Озеро досить велике і з нього випливає річка, яку треба подолати. Я зрадів побачивши попереду міст і засмутився, коли до нього підійшов близько. Цей міст тільки будується та готовий на 1/3 річки. Мочити ноги в броді зовсім не хотілося. Довелося йти камінчиками. Начебто нічого складного, але сильний вітер здуває мене і каміння періодично опиняється під водою, плюс бризки. Ура, брід позаду, йду далі. Незабаром виходжу на перевал, за яким видно бухту озера Nordenskjöld. Тут знову сухі казкові дерева і здаються на сонці не сірими, а сріблясто-білими. Краса... Стежка не спускається до води, а починає траверсувати схил. Я періодично ставлю крапки, де йду. Ось знову невелике озеро, якого немає на карті, та сімейство качок, намагаються подолати хвилі та переплисти на інший берег. Сів відпочити, побачив гніздо птаха, який висиджував пташенят, довелося піти. Весь час були гарні види на вершини Paine Grande hill 3050m та Cuernos del Paine 2600m. Я робив фото з таких ракурсів, що майже ніхто не робить, бо там, де я не ходить. Незабаром стежка почала спускатись, і я побачив річку під назвою rio de frances. Значить, незабаром ця кінська стежка вийде на стежку маршруту. Але попереду був сюрприз. Кам'яниста стежка спускається у пониження між двома озерами. Там невисокі сухі дерева, густа трава і болото... Куди йти, що робити... Я почав турбуватися, але попереду на дереві помітив невелику оранжеву стрічку. Довелося орієнтуватися за маркуванням... Це був справжній квест на виживання, стрічки настільки маленькі й непомітні, що стоячи в одній, знайти іншу було дуже складно. Я втратив приблизно півгодини, поки пробирався через цю хащу і, якщо чесно, мені вперше було трохи стрімко... але, щоб вийти на основну стежку знадобилося ще пробиратися через кущі і купини, і в цей момент я згадав похід Карелією.
    1,5.jpg1,6.jpg
    О 13:47 я нарешті вийшов на набиту основну стежку. Мої пригоди тривали майже дві години і варті того. До табору повертався стежкою 5.5 км. Цією стежкою завтра йтимемо у зворотному напрямку. На кухні є місце, де люди залишають непотрібні продукти, сьогодні на вечерю у нас буде бенкет. Спагетті зі смаженою цибулею та свіжим болгарським перцем та чай з вафлями. Єдиний недолік цього кемпінгу - відкритий простір і холодний душ. Спати лягли о 9-й вечора, але на вулиці ще зовсім світло. Наш намет обліпили з усіх боків, майже впритул поставивши інші намети.

    21 грудня вирішили виспатися і почекати поки німці та французи, які обліпили наш намет, знімуться і підуть. Сьогодні у нас заплановано невеликий перехід до французького кемпінгу. Це 9.5 км із рюкзаками та ще 10.5 км радіальний вихід (туди і назад по 5.3 км). Взагалі, таке враження на сьогоднішній день, що ми в Європі, а не в Південній Америці: в італійському кемпінгу ми залишаємо рюкзаки і радіально піднімаємося на оглядовий майданчик Британіка, потім йдемо і ночуємо у французькому кемпінгу. А тепер докладніше, як усе було. Вранці я виявив, що забув учора в душі термофутболку. Там загальна переодягалася і метушня була... Я намагався на ресепшені знайти хтось відкриє душ, але сказали нічого із забутих речей не приносили. Після сніданку ми зібрали намет, і я знову пішов на ресепшен, він був закритий на 30 хвилин. Я вже подумав, хтось її забрав. Тут заведено якщо не потрібна річ, її можна залишити і заберуть, хоча для цього спеціальне місце. Поки я виходив на зв'язок по вайфаю з батьківщиною і готувався до виходу, ресепшен відкрився і прийшов втретє. Мабуть, я їх дістав, і знайшовся чоловік, який відкрив душ і потім у коморі показав кошик із забутими речами. Я описав свою футболку, і мені її віддали. Загалом настрій не зіпсований і о 9.30 я вийшов на маршрут. Перша ділянка 8 км із набором висоти 155 метрів пройшла за дві години. Без привалів та фото зупинок, бо вчора більшу частину цього шляху проходив. Стежка в основному йде траверсом вздовж озера з невеликими підйомами та спусками. Після того, як пройшов другий навісний міст, потрапляю в кемпінг під назвою "Італійський". Тут треба домовитися залишити рюкзак, щоб радіально сходити на миродор. Але побачивши купу складених рюкзаків перед ресепшеном, зрозумів, що й питати не треба. Просто кожен залишає свій рюкзак і йде без нічого. Я взяв тільки гаманець з грошима та документами, надів на рюкзак чохол про всяк випадок і пішов. Щодо самого кемпінгу: кухня не велика відкрита, як навіс. Намети стоять у лісі на невеликих майданчиках, огороджені дровами, як вітрозахист. Туалети є, душ не помітив. Не дуже комфортний кемпінг.
    3,1.jpg3,2.jpg
    До оглядової точки Mirador Británico 5.3 км. з набором висоти 580 метрів. Стежка переважно йде по долині річки, то лісом, то кам'яною сипкою періодично виходячи на невеликі оглядові майданчики. Зліва залишаються відроги французького льодовика, який падає з вершини гори і періодично чутно гуркіт. Озирнувшись назад, видно блакитну воду Lago Nordenskjöld. А попереду показуються дві скелі як два гострі вітрила. Стежка набирає висоту і виходить до самого берега річки, гарні виходять фото, потім відводить знову до лісу. Знову пустир, рідкісне колесо і сухі стовбури дерев.
    3,3.jpg3,6.jpg
    Перед самим оглядовим майданчиком крутий підйом по камінню. І ось він заповітний камінь, на якому сидять закохані туристи. Види зачаровують, жодна панорамна фотографія не передасть всю велич гір. Оглядовий майданчик знаходиться в центрі величезної круглої долини, вище дерев та види на всі боки. Я піднімався до неї 2 години. За місцевою картою маршрутів закладено 2,5 години. Можна і швидше, але я багато фотографував, не міг утриматись. На оглядовий провів хвилин 20, хоча хотілося більше, але у мене в рюкзаку газ та намет, а мій напарник уже побіг униз. Я попросив іноземців мене сфотографувати, а коли подивився, здивувався, що вони носять такі великі фотоапарати, а зняти нормально не можуть, то обріють горизонт, то обріжуть ноги, то в кадрі купа порожнього неба.
    3,5.jpgIMG_20181221_132647.jpg
    Зробивши гарні фото, почав спуск. Він зайняв 1,5 години. Повернувшись до Італійського кемпінгу, виявив хижого птаха, який доглядав між рюкзаками та наметами. Доглядала не їжу, а мишей, які тут бігають. Самець ходив між наметами, самка сиділа на дереві. Встиг навіть їх зняти на відео. Рюкзак мій стояв, як я його і залишив. Відпочивши 15 хвилин, пішов униз стежкою до нашого кемпінгу під назвою "Французький". До нього півгодини, не складна стежка спочатку спуск, потім підйом. Цей кемпінг розташований у лісі з видом на озеро. Так як тут досить крутий схил, всі намети стоять на дерев'яних майданчиках. На ресепшен продають пиво, напої, шоколадки та ТД за цінами в 4 рази дорожчими, ніж у місті. Кухні тут немає, можна готувати біля наметів. Попередили про мишей, щоб не залишали їжу. У нижній частині кемпінгу зона миття посуду та санітарна зона. Це найзручніші і красиво оформлені умивальники, туалети, душові за всі кемпінги, де ми ночували. Мінус тільки в тому, що в душі немає шампуню та мила. Ємності для них були порожні. Але є вай-фай. Як завжди, 5 хвилин на день безкоштовно, хочеш більше, плати. Ще нижче дорогою є зона де можна ночувати в будиночках. Це круглі каркасні конструкції, ціни на них точно не знаю, але якщо намет на постаменті коштує 30 доларів, то будиночок однозначно дорожчий. Ось два сайти, на яких бронюють кемпінги: Fantasticosur та Verticepatagonia. Але нам і в нашому наметі тепло, затишно та комфортно. Прийнявши гарячий душ, вирушив у намет відпочивати та писати звіт.
    3,9.jpg3,10.jpg

    22 грудня, субота, передостанній день треку Чилі. Як завжди, прокинулися о 7 ранку. Швидко приготував сніданок завдяки продукціїТМ IDLO. У чай останніми днями кидаю разом із цукром трохи арахісу в цукрі та сушені банани. Поки чай завариться, цукор розчиниться, а банани розбухнуть і стануть м'якими. Скориставшись п'ятьма хвилинами безкоштовного вайфаю, вирішив деякі робочі питання та виклав звіт за один день у Фейсбук, на інстаграм часу вже не вистачило. Виходжу на маршрут о 8-й ранку. Сьогодні належить пройти до кемпінгу Camping Central Sur це 15 км з перепадами 200 м. При цьому стежка йде рівно, то падає до озера і проходить пляжем, то піднімається на пагорби та оглядові майданчики. За годину дійшов до Refugio Los Cuernos приблизно 3.5 км.
    1,1.jpg1,2.jpg
    Думав там підключитись до вай-фай, але не вийшло. Там є і кемпінг та бар. Цікава потрапила на очі новорічна ялинка з порожніх пляшок пива. Трохи відпочивши, рухаюся далі. Декілька маленьких бродів, де річки більшими є підвісні мости. Ззаду залишаються види на французький льодовик та скелі торес. Погода трохи похмура, і добре, тому що тільки-но виходить сонце, воно сліпить очі і засвічує кадри. Вранці зручно йти цією стежкою у зворотний бік. На шляху зустрічаються вже знайомі люди, які вечорами сидять на тій самій кухні у тих же кемпінгах. О 10.25 підкорив Mirador Cuernos. Це середина сьогоднішнього маршруту. З оглядової добре виглядає озеро та його порізані береги. Потроху відчувається втома.
    1,3.jpg1,4.jpg
    Стежка місцями зручна, земляна, а подекуди каміння чи сипухи, там іти важче. О 11.45 вирішив зупинитись на привал у тому місці, де стежки розходяться огинаючи озеро Laguna Inge. Я обходитиму його зліва, по верху і тому вирішив перекусити горішки з родзинками, відпочити і дістав сонячну батарею підзарядити телефон. У мене за планом залишається ще один оглядовий майданчик, до якого від кемпінгу йде три години в один бік. Тому я вирішив сьогодні не надриватися і залишив її відвідування на завтра, єдине доведеться встати рано, але це не проблема. Поки відпочивав, написав цю частину звіту. Хмари, як і раніше, проносяться швидко над головою, сонце світить все яскравіше, телефон зарядився до 76%, я відпочив і о 12.30 продовжив рух маршрутом. Стежка виходить до річки, перетинає брід і різко піднімається на пагорб. Я не знаю, чому саме сюди повела мене maps.me, але тут ідуть ті, хто ночує в кемпінгу Campamento Torres, який розташований в ущелині, і в серпні там уже неможливо було забронювати місце. Але я не прогадав, від цієї стежки йде розвилка, що огинає пагорб з основною дорогою і мені не довелося знову набирати висоту. При цьому були дві гарні фото точки, звідки вийшли чудові фото озера та вершини у Ромашковому полі.
    1,5.jpg1,6.jpg
    За пагорбом розкинулася велика долина річки Ascencio і знову відчуваються пориви вітру. Вдалині видніються дахи Hotel Las Torres Patagonia. Вид з нього красиві і навколо ромашкові поля. Приблизно о 14.15 я прибув до кемпінгу. Насамперед я не пішов реєструватися, а вибирав місце для намету. Головне щоб було затишно, рівно і мінімум вітру, а ще добре, коли поруч столик та лавочки. Територія напіввідкрита, кухня в кемпінгу дуже погана, як у першому у вигляді металевого каркасу і тенту ПВХ, тільки столу всього два для приготування. Їсти потім всі йдуть до наметів. Тут знову за бажання можна взяти залишені продукти і купа газових напівпорожніх балонів. Я застовпив місце, кинув рюкзак і намет на траві і пішов обідати. А після їди, ситий і задоволений почав займатися установкою табору. Поліетиленовий пакет із пальником, мискою та залишками їжі повісив на дерево. Поки ставив намет дві чорні птахи, типу наших шпаків уже почали дзьобами розривати пакет, намагаючись з нього щось дістати. Загалом не миші, тому птахи будуть раді тут будь-якому корму від туристів. Душова в кемпінгу велика на 4 кабінки з гарячою водою і працює цілодобово, тому після того як постелив у наметі пішов упорядковуватися і готуватися до сну. Сьогодні треба відпочити, рано лягти спати, щоб завтра на світанку вирушити в дорогу.
    IMG_20181222_143657.jpgIMG_20181222_143706.jpg


    2,1.jpg2,3.jpg
    Піднявшись на пагорб, перетинаються дві стежки для туристів і для коней. Якщо піти вправо, кінською стежкою, можна побачити, як річка утворює вузький каньйон і розрізає похилі пласти гірських порід. Іноді йти кінською стежкою легше, менше каменів і вона плавніша. Набравши ще трохи висоти, оглядаюсь назад... долина і гірські хребти в серпанку. Косі промені сонця поступово висвітлюють долину, видовище приголомшливе. Незабаром опиняємось у вузькій долині і видно, як стежка траверсом йде вгору. Місцями порожнього, місцями вниз і потім вгору по сипу добирається до краю лісу.
    2,4.jpg2,5.jpg
    Міст через річку і він кемпінг. Зафіксував час відвідин 7.30 ранку. Хтось уже зібраний, хтось прокидається, а хтось уже повертається з оглядової точки, мабуть, там зустрічали світанок. Бурхливим потоком шумить річка, а ліворуч за схилом світяться піки, до яких ми йдемо. Від кемпінгу стежка проходить у лісі лівим берегом, плавно набираючи висоту. Незабаром ще один міст, і ми вже на правому березі. 1.8 км стежка з підйомами та невеликими спусками, містками через струмки виводить на оглядовий майданчик Campamento Torres. Там є туалет, а на схилі купа табличок, що не треба робити справи у лісі та кидати папір.
    2,2.jpg2,6.jpg
    Покажчик, що до заповітної мети - оглядової точки Towers viewpoint Of Paine залишилося всього 1.2 км, мене дуже порадував. Але при цьому на сусідній табличці написано 45 хвилин .... Щось не так ... подумав, я і продовжив підйом. Після цього знаку починається найскладніше. Різкий підйом кам'янистою стежкою, спираючись то на трекінгову палицю, то чіпляючись за стовбури дерев або каміння. Я вважаю себе досить витривалою і цілком підготовленою до труднощів людиною, але мені було не просто. Зупинявся на перепочинку. А вершини, як вуха показуються з-за кам'яної гряди і ніби манять чи навпаки говорять, а може не треба... Підкріпившись горіхами та родзинками, продовжую підйом. Це, мабуть, була найскладніша ділянка треку за весь маршрут. Але веде він до найголовнішої пам'ятки національного парку. Вітерець посилюється, одягаю ветровку. Стежка починає траверсувати кам'яний осип, виводячи її край. І ось вона довгоочікувана ціль. Хоч як крути, а три години в дорозі. Менш підготовлені та витривалі піднімаються повільніше, але є й ті, хто проходить цей маршрут швидше. О 8.50 я досяг бажаної мети. Мій напарник не дочекавшись мене вже побіг униз і я стою тут, зовсім один, милуюсь озером і скелями. Дочекався, поки піднялися кілька людей, які йдуть за мною, щоб зробити фотографії. Як я вже писав, не розумію цих лих фотографів, які тягнуть штативи, величезні камери, а роблячи знімок, обрізають самий пік гори або ноги .... Ось ще одна дівчинка піднялася, прошу і її зробити фото. Вийшло більш-менш.
    2,7.jpg2,8.jpg
    Довго тут сидіти нема часу, треба спускатися. Тим більше, що хмари почали закривати піки і пропало сонце. Я щиро бажаю, щоб всі, хто пройшов цей шлях змогли насолодитися цими приголомшливими видами, але погода бере своє і скелі ховаються в хмари. Так якби я вийшов на півгодини пізніше, то нічого б цього не побачив. Спуск розпочав о 9.20. Спускаючись назад оглядався на торресів і бажав туристам, що йдуть на гору, удачі. Але там ставало лише гірше. Проходячи повз рефуджіо Chileno, вирішив зазирнути у кафе та сфоткати ціни. Тут уже було багато людей, дехто прийшов пішки, дехто на конях. Назад коні у спеціальних сітках забирають сміття та порожні газові балони, а сюди везли туристів та продукти. У кафе висить карта, де шпилькою можна відзначити місце проживання. Я на маленькому аркуші написав ініціали, сайт магазину та приколов його в тому місці, де знаходиться Харків. На контурі України до мене вже була одна шпилька. Спускатися було простіше і швидше, сонце ховалося за хмарами, і я йшов без окулярів. Вгору піднімається все більше і більше людей, я спочатку вважав, але на другій сотні збився, тим більше що частина спуску знову проходив сусідньою кінською стежкою. А коли досяг останнього мосту це приблизно об 11.20 побачив коней, що спускаються. Разом узвіз зайняв приблизно дві години. Я зробив фото гори на тлі ромашок, і видно, що в порівнянні з ранковим виглядом, вся вершина в тумані та хмарах. Повернувшись у кемпінг, використав 5 хвилин безкоштовного вайфаю, приготував суп із пакетика, зібрав намет та рюкзак та вирушив до автобусного паркування. До неї можна доїхати за 3000 чилійських п'єсо або 5 доларів, але готівкою. Але в мене немає дрібних грошей, а є в запасі час, тож пішов пішки. Пройшовши 1.5 км на трасі, мене підібрали хлопці з Франції і автостопом дістався центрального входу в парк, де ми починали маршрут. Помився, осягав шкарпетки, переодягся і ще трохи підзарядив телефон. У туалеті є дві розетки. О 14:30 автобус відправляється від станції Laguna Amarga до міста Puerto Natales. Дорогою дві години і там на автовокзалі плануємо пересісти на автобус до Аргентини. По дорозі проїжджали кілька озер, на одному вдалося сфоткати, як самотня лама берегом йде в бік зграї рожевих фламінго. В останній момент глянув на вершини Торреси, затягнуте сірими хмарами і зривається невеликий дощ. Удачі тим, хто тільки прибув або вже на маршруті, а в нас починається третина подорожі. Поки їхав у автобусі, встиг написати звіт. Ми вже під'їжджаємо до міста, де треба купити продукти, квитки до El Calafate і якщо встигну якісь сувеніри.На нас чекала несподіванка. Через свята у двох компаній на найближчі два дні немає рейсів до потрібного міста, а у компанії, що є, квитки тільки на останній рейс, а 14 годин. Купили що було, ціна 17 000 чилійських п'єсо, можна розрахуватися кредиткою. Згодом почали шукати житло. Можна зупинитися в хостелі за ціною від 10 000 п'єсо, в готелі від 15 000, або в кемпінгу. Вибрали кемпінг Camping Yellow Plum, який знаходиться у центрі міста у дворі приватного будинку. Мій напарник дізнався ціну і сказав 10000, я погодився. Кинули рюкзаки, зайняли місце під намет і пішли у продуктовий магазин. Ціни на ті самі продукти в різних магазинах можуть значно відрізнятися. Перед треком ми купували консерви тунця 450 грамів за 990 п'єсо, тут вона коштує 1500. Тому раджу, перш ніж скупитися, пройти подивитися ціни. Ось зразкові ціни на продукти: йогурт 1л 1300 у м'якій п/е упаковці та 2000 у паперовій упаковці з кришкою.
    Коли зайшли в кемпінг, нам молодий хлопець все показав і розповів, я просив у нього каструлю, щоб зварити пельмені, він не зрозумів іспанською і просив перекласти французькою. Дивно, подумав я, тут працює, а мови не знає. Після обіду поставили намет, пішли в місто, але в неділю ввечері все було закрито, на додачу був холодний вітер і не довго пройшовши порожніми вулицями повернулися в кемпінг до безкоштовного, але слабкого вайфаю.
    2,9.jpg2,10.jpg

    24 грудня, понеділок. Сьогодні ми нікуди не поспішаємо. Автобус вирушає о 14 годині, тому вирішили виспатися, але за звичкою встав о 6-й ранку, потім валявся до 8 години. У кемпінгу в нас було включено сніданок. Це два шматочки хліба, олія, зовсім мало джему, трохи свіжого ананаса, вафелька та кунжутний батончик. Тобто так на один укус. До 10 ранку зібрав рюкзак, залишив його в кемпінгу і пішов гуляти центром міста, у пошуках сувенірів. Відвідав ще кілька туристичних магазинів, переглядаючи їх асортименти. Знайшов у продажу зовсім недорогі газові балони за ціною за великий 3450 та малий 2180 п'єсо.
    1,0.jpg1,4.jpg

    1,2.jpg1,3.jpg
    Ціни на магніти, як і на сувеніри, теж дуже різні, але скрізь можна торгуватися. О 13 годині повернувся в кемпінг, пообідав, насилу знайшов співробітника, якому потрібно сплатити за проживання. Той хлопець, який з нами спілкувався при поселенні, виявляється просто турист, який проживає в тому ж кемпінгу. Планували розрахуватися кредиткою, але сказали лише готівку. У мене була купюра 10 тисяч, але виявилося, що це тільки за одного, за двох треба 20000. Тому будьте пильні та уточнюйте цей момент при поселенні, бо за 25000 можна було ночувати не в наметі, а в номері без вітру та на ліжку . На залишок готівки 3850 п'єсо, купив йогурт, консерви тунця та мідій, при цьому вийшло на 3870 п'єсо, але в супермаркеті пробачили ці 20. Виїхали о 14.03, до кордону їхали годину двадцять, проходили паспортний контроль в іншому пункті. При виїзді з Чилі та в'їзді до Аргентини багаж не перевіряють, лише паспортний контроль. О 15.50 виїхали на простори Аргентини та їхати ще три години. Тому є час написати звіт та трохи поспати. В Ель-Калафаті прибули приблизно о 19.30 Забронювали готель і пішли селитися. Потім я сходив у хостел, де перед треком тимчасово залишив на зберігання непотрібні речі. Адміністратор хостелу – Маріанна дівчина дуже приємна, товариська та мила, віддала мені речі, не взявши з мене ні п'єсо. Повертаючись до готелю, пройшов вечірнім містом. Усі святкують різдво, у центральних ресторанах все забито та в деяких стоять черги. Хоча варто відійти на сусідню вулицю і є вільні кафе. Проходили повз кафе типу шведський стіл, там за фіксовану суму можна їсти скільки завгодно. Центральна частина міста сподобалася. Спати лягли рано, бо завтра підйом о 5 ранку.
    1,5.jpg1,7.jpg

    25 грудня. Католічне Різдво. Місто вимирає, все зачинено, майже ніхто не працює. Ми прийшли на автовокзал о 6-й ранку, але ні автобуса ні таксі там немає, всі вікна зачинені. Намагалися зупинити попутку, безуспішно. Почали хвилюватися, що запізнимося на літак до Ушуаї. Заберіть там не працює, зателефонувати з інтернету не виходить. Той телефон, який нам дали вчора у довідковій на автовокзалі, не відповідає. Тоді вирішили йти до найближчого відділення поліції та просити допомоги. Відділення знаходиться за кілометр від автовокзалу, за мостом на початку центральної вулиці General San Martin. Додаток на телефоні Google перекладач допоміг нам пояснити суть проблеми. Поліцейські щось обговорили між собою і сказали, що допоможуть, і що таксі коштуватиме 2000 п'єсо. Але ми в курсі, що від аеропорту пропонували ціну 750 п'єсо і сказали це дорого. Вони сказали можна ловити попутку за 1000. Я запитав, може, є ще якісь варіанти? Потім вийшла дівчина і сказала, що викличе машину за 600 п'єсо, на це ми погодилися. Таксі приїхало швидко. Тому попереджаємо, що звернувшись до поліції, не ведіться одразу на їхню пропозицію. Все добре і в аеропорт ми встигли. Квитки на внутрішні перельоти брали на сайті trip.com, і встановили їхню програму на телефон, щоб відстежувати зміни в розкладі. При реєстрації на рейс, я попросив дати місце біля вікна в хвості салону і дівчина виконала моє прохання. Це було цікаво дивитися в ілюмінатор протягом польоту і вивчати країну з висоти. Оскільки летіли не на великій висоті, працювала навігація телефоном і було видно, де зараз пролітаємо. Шкода, що між Чилі та Аргентиною немає спільних авіарейсів, можна було б заощадити час і гроші і відлетіти до Ушуаї з Пуерто Наталеса. Політ проходив лише над територією Аргентини, огинаючи Чилі.
    2,1.jpg2,2.jpg
    Виліт о 8.45 та посадка о 10.10. Під час польоту робив знімки річок, долин, хребтів. Видно було протоку, що відокремлює материк від архіпелагу Вогненна Земля. Люблю дивитись на землю з висоти пташиного польоту. Ушуая зустрічає нас сильним вітром, сонячною, але прохолодною погодою. З аеропорту до готелю йшли пішки, тому що поселення у нас лише з 12 години. Проходячи містом я вражаюся милими будиночками місцевих жителів з невеликими двориками та квітами.
    2,4.jpg2,5.jpg

    2,6.jpg2,7.jpg
    Ми зупинилися у готелі La Casa De Alba. Господиня, дуже душевна жінка, розповіла нам, де що знаходиться, як дістатися яких пам'яток і попередила, що сьогодні майже все закрито. Мене цікавило питання прогулянки катамараном або човном до острова, де гніздяться пінгвіни. Вони живуть тут на багатьох островах, але до найбільшого isla Gable, з висадкою на острів і прогулянкою там поблизу пінгвінів організовує тури тільки одна компанія. Вартість такої екскурсії по 150 доларів. Я не такий любитель пінгвінів, щоби платити таку суму, тому шукав альтернативу. У результаті розібрався, що є компанії, які також організують два види турів. Один вид: найближчими островами Lobos і Bridges, до маяка Faro Les Eclaireurs невеликою прогулянкою останнього острова. Там теж можна побачити пінгвінів та морських котиків коштує від 1450 до 1800 п'єсо у різних компаніях. Другий вид - по каналу Beagle та островам Lobos повз маяк Faro Les Eclaireurs, до острова isla Gable, з переглядом пінгвінів, але без висадки на острів. Коштує 2100 п'єсо у двох кіосках з огляду на те, що сьогодні працювали не всі компанії. Я торгувався, як міг, і мені запропонували ціну за другий тур 50 доларів США готівкою. У курсі 36.5 це 1825 п'єсо і я погодився. Купивши квитки, вирушив погуляти до міста і купити щось із їжі. У тих магазинах, що були відкриті, вдалося купити пироги місцевого приготування з різними начинками по 40 п'єсо і снікерси по 45, а також на вечір невелику баночку кукурудзи за 38 п'єсо. Катамаран великий, посадка починається о 15.00, вирушає о 15.30. є ще й увечері рейс, але мені цей був цілком зручний. Щоб увійти на територію порту, треба купити додатковий квиток за 20 п'єсо, це стосується всіх екскурсій. Раджу приходити раніше, щоб вибрати зручне місце на судні, оскільки пасажирів було чимало. На борту працює кафе, але ціни завищені: бутерброд з шинкою та сиром 150 п'єсо, чай 45. У мене був чай у термосі та два снікерси, тому я був не голодний. Погода була хороша, але вітряна, прохолодна. Щодо прогулянки, вона триває 5 годин. На катамарані дві палуби, нижня закрита та верхня, частково закрита та частково відкрита. М'які сидіння, столики. У закритій частині не дме і не холодно. Спочатку ми пройшли бухтою Ушуаї, побачили судно, яке відправиться незабаром в експедицію в Антарктиду і всю прибережну частину міста. Потім вийшли у протоку. Тут його називають каналом Beagle.
    2,11.jpg2,12.jpg
    На першому острові було багато пінгвінів, але близько ми не підходили через скелі. Потім зупинка була біля маяка. Там дуже близько спостерігали і пінгвінів та морських котиків. Далі тривалий перехід до острова Gable. Справа берега Чилі, зліва Аргентини. Не віриться, що я все ж таки сюди дістався краю землі, мабуть це мрія будь-якого географа або мандрівника. Ми огинаємо довгоочікуваний острів і пристаємо до самого берега. Там нас зустрічають сотні пінгвінів, які мирно гуляють, плавають на пляжі та ходять углиб острова. Вони маленького розміру, але дуже прикольні. На острові видно групу туристів, яка гуляє.
    2,13.jpg2,14.jpg
    Там вони роблять зовсім невелике коло, фактично на маленькому півострові, не піднімаючись на сам острів. Тривалість екскурсії 6,5 годин. Повертаючись назад, погода почалася псуватися, стало дуже похмуро. Повертаючись до готелю, я знайшов зупинку транспорту, який возить за найближчими пам'ятками та сфотографував розклад, щоб спланувати наступний день.
    2,9.jpgIMG_20181225_215253_HDR.jpg

    26 грудня. Ми планували вирушити до національного парку і там ночувати, але мені перенесли рейс вильоту з Ушуаї до Буенос-Айресу на 9 ранку, тому вирішили зняти нове житло ближче до аеропорту. Це був чудовий гостьовий будинок B&B Cerro Krund за цілком доступною ціною 970 п'єсо-двомісний номер. Там ми залишили о 10 ранку рюкзаки, отримали ключі та вирушили на автостанцію. Добрий дідусь безкоштовно підвіз мене від готелю попутно до самого вокзалу, тому що йти довелося б 40 хвилин, а до відправлення автобуса до нацпарку залишалося 30 хвилин. Купили квитки до парку за ціною 700 п'єсо туди та назад. Якщо замовляти трансфер з готелю, беруть 450 в одну сторону. До парку їхати 15 хвилин. При в'їзді до парку автобус робить зупинку і всі виходять, купують квитки на вхід. Коштує один білет 490 п'єсо. Купуючи запитують країну і кількість днів, які планую провести в парку. Там можна ночувати в наметі у безкоштовних кемпінгах, тому багато туристів так заощаджують на проживанні. Квитки ніде не перевіряють, тож можна трохи економити на вході. Наприклад, вас двоє або троє, тільки один виходить з автобуса за квитками і купує тільки один квиток. Парком їздять екскурсії на автобусах, пускають машини, таксі. Є пішохідні маршрути вздовж берега океану та вздовж озер. Також там організують сплави на каяках і човнах. Я продовжив маршрут довжиною 15 км, щоб охопити всі основні оглядові точки і планував виїхати о 18.30. Є ще зворотний автобус о 16:30. Трек розпочали від паркування біля пошти з берега океану.
    3,1.jpgIMG_20181226_113731.jpg
    Повітря пахне застиглим морем та водоростями, стежка без особливих наборів висоти проходить лісом, місцями виходячи на скелясті пляжі. Було б спекотно напевно викупався... Людей тут не багато. На оглядовій точці сів відпочити, перекусити і до мене одразу підлетіла хижа пташка. Ходила поряд випрошуючи їжу. По береговій лінії видно, що зараз відплив. Гола прибережна смуга і можна збирати мідій не заходячи у воду. Дуже гарних видів немає, просто скелі, ліс, океан. Після відвідин національних парків тут уже не цікаво. Просто добре ходити, дихати морським повітрям, спостерігати птахів.
    4,1.jpg4,2.jpg
    Незабаром стежка відводить від океану вглиб лісових озер. Підходи до оглядового майданчика Lago Roca, побачив сімейку качок із пташенятами. Вони тулилися на березі, притискаючись один до одного і так грілися. На самому оглядовому майданчику купа людей, сюди возять екскурсійні автобуси та роблять зупинку.
    4,3.jpg4,4.jpg
    Кемпінг біля озера зачинено. Далі я йду до оглядового майданчика Mirador Laguna Verde. Цікаве дерево зустрів на шляху. Частина листя на ньому зелені, частина жовта і ще червона. Я дивлюся в часі, що встигаю пройти всі точки і завершити трек раніше і виїхати о 16.30. Трохи прискорив крок, особливої краси немає, погода похмура. Оглядова точка на Laguna Negra мене взагалі не вразила. Найцікавішою була точка Mirador Lapataia.
    4,5.jpg4,6.jpg

    4,7.jpg4,8.jpg
    Але там не затрималось, було багато китайців. І насамкінець я залишив Puerto Arias і ще один, трохи далі, з яких видно океан і протоку між Чилі та Аргентиною. На позначеній точці зупинки автобусів було багато транспорту, екскурсійні великі та маленькі автобуси, але нашого о 16.30 не було і я почав хвилюватися. О 16.35 дівчина водій підійшла та запитала у кого квитки та розсадила всіх, хто чекав по різних автобусах. Виходить у місті в одному кіоску ми купили квитки на автобуси від різних компаній, туди нас було мало і ми їхали в одному, назад нас із напарником розсадили у різні автобуси. Він поїхав одразу в готель, я в центр, пройти сувенірними магазинами. Гуляючи містом, побачив, що вчорашній лайнер уже пішов до Антарктиди, а на його місці стоїть величезне круїзне судно. Сьогодні місто ожило. Багато людей все відкрито. На центральній вулиці, майже на проїжджій частині грає музика та пара в гарних костюмах танцює танго.
    4,9.jpg4,10.jpg
    У мене складна проблема, що привезти знайомим та родичам такого цікавого та оригінального. При цьому обмежена вага рюкзака лише 15 кг на внутрішніх рейсах. Вирішив купити маленькі баночки варення з місцевої ягоди в оригінальній упаковці. Хотів дітям купити м'які іграшки пінгвінів, але вони такі страшні, купив веселих у вигляді брелока-магніту. Надвечір повернувся до готелю. Тут затишна кухня з видом на місто та гори, гостьова з каміном. У будинку тепла підлога і взагалі дуже комфортно перебувати. Єдиний мінус, це один туалет, поєднаний із ванною. Але нас там жило всього 4 особи та товкучки не було.

    27 грудня. Був готовий до виходу о 7 ранку. До аеропорту від готелю всього 2.5 кілометри це пів години йти. Але вирішив дочекатися сніданку, який розпочинається о 7.30. Знаючи, що сніданки тут дуже слабкі, я купив літр йогурту. На сніданок було два круасани, два шматки хліба з маслом, по 40 грам джему, сік і чай, кава... О 7.45 залишив готель, до вильоту 1 годину 15 хв. На дорозі знову скористався автостопом та швидко спіймав машину. Ще 5 хвилин і я біля стійки реєстрації. Як і минулого разу, прошу дати місце біля вікна, і люб'язно його отримую. Виліт із другого поверху, особливої черги немає. До побачення Вогненна Земля, можливо, я колись сюди повернуся. На жаль з-за хмар не вдалося зняти види з вікна, а потім летіли високо над океаном. О 12:30 приземлилися в Буенос-Айрес. 28 грудня останній день подорожі. Це дорога додому. Точніше спочатку авіа переліт Ушуая-Буенос Айрес, там пів дня подивитися, що не встиг у перший день, ніч в готелі та вранці 29 дорога в аеропорт та переліт до Києва через Рим. Внутрішній переліт триває три години. Знову попросив місце біля вікна і отримав його, але були хмари та велика висота, особливих знімків не вийшло. Буенос зустрів жарким, важким і вологим повітрям та коричневою водою в океані.
    5,1.jpg5,2.jpg
    Після прильоту пішов до обмінного пункту. За два тижні подорожі курс зріс. Тут можна за долар отримати 37,7 п'єсо, був 36,5. черга стояла понад 100 людей. Усього за подорож витратив 550 доларів, але можна було й менше. У спеціальному автоматі при виході я перевірив баланс на карті SUBA (це пластикова картка для оплати міського транспорту, я її одержав у день приїзду, але можна і тут оформити в одному з офісів в аеропорту) там було 28 п'єсо. Мені на два автобуси в центр треба приблизно 15 і потім до аеропорту 23, тож пішов поповнити картку. Поповнити її можна лише готівкою у спеціальних терміналах, або в продуктових кіосках. У додатку Мооvit проклав маршрут до готелю та знайшов потрібний автобус. Жаль тільки ця програма не показує вартість проїзду і працює тільки онлайн. Але в аеропорту є безкоштовний вай-фай. При посадці водію треба сказати, до якої зупинки їдеш, і він озвучить суму до проїзду. Потім прикладаєш свою карту до валідатора, на табло якого висвічується сума до проїзду та залишок на карті. Готівкою або кредиткою в транспорті не розрахуєшся. Якщо хочете трохи заощадити, то скажіть будь-яку зупинку до потрібної, коли ніхто не перевіряє, там Ви вийшли чи ні. Хоча за ціною пів долара за проїзд можна і не економити. Мене вразила низька ціна на міський транспорт і досить висока на міжміські автобуси. Чи може ціна останніх завищена через туристів? Ще якийсь момент... Я випадково проїхав свою зупинку, по неуважності. На зупинній смузі довжиною 100 метрів є три зупинки з різними назвами. Мені по карті була зручніша остання, а автобус зупинявся біля першої. Коли автобус рушив, я натиснув кнопку для сигналу виходу та думав водій зараз зупинить, але ні ми поїхали далі. Виходить, що на цій ділянці де зливаються і переходять одна в іншу і третю зупинку, різні автобуси зупиняються на різних ділянках і тільки на одному з трьох. Це вже зрозумів потім, коли довелося додатково 10 хвилин пішки повертатися. Готель був у районі Сан Тельмо. Сюди я не дійшов минулого разу. Готель сімейний складається з двомісних номерів у триповерховому будинку та хостелу в будинку навпроти. Атмосфера в готелі віє 90 роками. Не зручно, коли на всіх мешканців один туалет. Добре, що мешканців мало. Вийшов на балкон, душно і жарко, вирішив відпочити до вечора, приліг і заснув. Так я провів пів дня в Буеносі.

Вам можуть бути цікаві

Підпишіться на розсилку та отримайте одноразово знижку 10%

Ми в соц. мережах
© Інтернет-магазин Мандрівник 2005-2025